Badanie EEG jest badaniem czynności bioelektrycznej mózgu; polega na rejestrowaniu fal mózgowych, co umożliwia ocenę pracy mózgu, wytwarzającego bioprądy o częstotliwości 0,5 ? 40 Hz i natężeniu 5 ? 200 ?V.Rozkład przestrzenny fal, ich ciągłość, kształt, charakter, czas trwania, sposób występowania, częstotliwość i natężenie opisuje lekarz. Porównuje dane pracy mózgu z odpowiednimi normami dla wieku i stanu fizjologicznego.
Badanie EEG jest badaniem nieszkodliwym, bezinwazyjnym i bezbolesnym. Nie ma nic wspólnego ze stymulacją elektryczną czy elektrowstrząsami. Można je powtarzać według potrzeb diagnostycznych.
Wskazania do badania EEG
– Rozpoznanie i dokładne określenie rodzaju napadów padaczkowych, śledzenie wyników leczenia w czasie.
– Omdlenia, urata przytomności, drgawki
– Zaburzenia snu (trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy, moczenie nocne, lęki, koszmary senne, bezdech senny)
– Przewlekłe bóle głowy, zaburzenia wzroku, ogólne zmęczenie, nadmierna drażliwość zaburzenia pamięci,
– Zaburzenia rozwoju psychoruchowego wieku dziecięcego.
– Opóźniony rozwój mowy
– Nadpobudliwość psychoruchowa
– Zaburzenia koncentracji uwagi
– Zaburzenia nastroju, objawy depresyjne, lęki, podwyższona wrażliwość na stres.
– Jąkanie się, tiki
– Przed zastosowaniem treningów EEG Biofeedback
– Zaburzenia autoimmunologiczne (alergie)
– Inne choroby takie jak: Parkinsona, Altzheimera
W naszej pracowni wykonuje się badania EEG u dzieci i dorosłych:
– w czuwaniu:
próba fotostymulacji
próba hiperwentylacji
– EEG we śnie:
EEG po prowokacji bezsennością
EEG video w czuwaniu i we śnie
Badanie wykonuje się ze skierowaniem od lekarza specjalisty z naszej poradni lub odpłatnie.
Rejestracja telefoniczna- 071 3553594 od 8-16 lub osobiście w rejestracji.
Badanie w czuwaniu
– Badanie wykonuje się na leżąco po założeniu na głowę badanego specjalnego czepka z wmontowanymi elektrodami wypełnionymi żelem.
– Pacjent leży spokojnie z zamkniętymi oczami, nie napina mięśni, nie rusza się, nie mówi podczas badania, gdyż takie zachowanie mogłoby zniekształcić zapis EEG. Badany poddawany jest próbom aktywującym zapis EEG: zamykanie i otwieranie oczu fotostymulacja – za pomocą lampy diodowej hiperwentylacja ? wzmożone oddychanie przez ok. 3 minuty
– EEG w czuwaniu trwa zazwyczaj około20 minut.
– Pacjent do badania po deprywacji bezsennością(po bezsennej nocy) zgłasza się na badanie wcześnie rano. Nie śpi całą noc i w dzień poprzedzający badanie.
– Dzień przed badaniem należy umyć włosy bez stosowania żeli, lakierów, odżywek do włosów. Przed badaniem należy zjeść posiłek.
– Nigdy bez zalecenia lekarza nie należy odstawiać przyjmowanych leków. Należy poinformować technika eeg o wszystkich stosowanych lekach, również witaminach, antybiotykach i lekach przeciwalergicznych.
Badanie we śnie
– U małych dzieci, niespokojnych lub u dorosłych (jeśli wymaga tego sytuacja np. objawy występują we śnie lub lekarz tak zadecyduje), badanie przeprowadzane jest we śnie spontanicznym bez zastosowania jakichkolwiek leków w celu wywołania snu.
– Dziecko, które śpi w ciągu dnia należy umówić się na badanie o takiej porze, kiedy zwykle zasypia w domu.
– Większe dziecko należy późno położyć spać w dniu poprzedzającym badanie, (ok 22-23) obudzić wcześnie (ok 4 rano) – do badania dziecko powinno już nie spać. Dziecko musi zasnąć dopiero w gabinecie ponieważ ważny jest zapis w zasypianiu.
– Dziecko po założeniu na głowę specjalnego czepka z w montowanymi elektrodami. wypełnionymi żelem zasypia na leżąco na łóżku, na rękach u rodzica lub w wózku.
– Na badanie przynosimy rzeczy przy których dziecko nauczone jest zasypiać, np. ulubioną przytulankę, kocyk, poduszkę, wózek, picie lub mleko.
– EEG we śnie trwa około godziny.
– Dzień przed badaniem należy umyć włosy bez stosowania żeli i odżywek do włosów. Przed badaniem należy zjeść posiłek. Noworodki i niemowlęta powinny być nakarmione przez mamy dopiero w pracowni, po nałożeniu czepka (po nakarmieniu dziecko zazwyczaj zasypia)
– Nigdy bez zalecenia lekarza nie należy odstawiać przyjmowanych leków. Należy poinformować technika eeg o wszystkich stosowanych lekach, również witaminach, antybiotykach i lekach przeciwalergicznych