Badanie EEG to podstawowe badanie diagnostyczne wykonywane w różnego rodzaju schorzeniach neurologicznych i psychiatrycznych zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Polega na rejestrowaniu czynności bioelektrycznej generowanej przez mózg. Jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Czas zapisu badania standardowego w czuwaniu to 20 min, natomiast badania we śnie około godziny.
Wykonujemy także zapisy video EEG trwające 1,5-2 godzin
Posiadamy nowoczesny sprzęt firmy Elmiko. W badaniu używane są tzw „automatyczne czepki” – z wbudowanymi elektrodami – co jest komfortowe dla pacjenta (zwłaszcza dziecka), nie naraża go na długotrwałe przygotowanie do badania. Badania we śnie wykonywane są bez podania leków nasennych.
- Pacjent przychodzący na badanie musi być zdrowy, bez infekcji, kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury.
- Chorzy pacjenci będą odsyłani i rejestrowani na nowy termin.
- Każdy pacjent powinien mieć ze sobą ręcznik do wytarcia głowy po badaniu.
- Włosy w dniu poprzedzającym badanie powinny zostać umyte. Na włosy nie wolno nakładać: żelów, odżywek, lakieru.
- Zawsze należy poinformować badającego o lekach zażywanych przez pacjenta.
- Na badanie standardowe w czuwaniu pacjent przychodzi wypoczęty i najedzony
- do badania we śnie należy pacjenta wcześniej przygotować.
EEG we śnie przygotowanie:
- Nie wolno dopuścić do zaśnięcia pacjenta w drodze na badanie.
- Noworodki, niemowlęta oraz małe dzieci prosimy umówić na zwykłą porę snu malucha w ciągu dnia.
- Niemowlęta oraz małe dzieci karmione piersią lub butelką należy nakarmić dopiero w gabinecie, po nałożeniu automatycznego czepka.
- Dzieci w wieku 4-8 lat należy w dniu poprzedzającym badanie położyć spać później, natomiast wybudzić ok. 2-3 godzin wcześniej niż zazwyczaj.
- Dzieci powyżej 8 r życia kładziemy do snu ok 23 i wybudzamy ok 2-3 w nocy. Jeżeli decydujemy się na badanie w godzinach popołudniowych budzimy dziecko około 5 rano.
EEG po bezsennej nocy przygotowanie
- W wypadku zlecenia przez lekarza badania po bezsennej nocy, prosimy umówić badanie na 7.15.
- Pacjent powinien mieć za sobą nieprzespaną noc. Jedynie dzieci w wieku 8-14 lat mogą przespać 2 godziny pomiędzy 23 a 1 w nocy
- Pacjent zawsze zgłasza się na badanie z osobą towarzyszącą – dotyczy to również osób pełnoletnich umówionych na badanie po deprywacji snu.
Prosimy, aby rodzice pamiętali, żeby zabrać ze sobą ulubioną przytulankę dziecka lub coś, przy czym dziecko zazwyczaj zasypia: pieluszka, kocyk, picie itp. Starsze dzieci nie mogą na badanie przyjść głodne.
Nasz personel dokłada wszelkich starań aby dzieci czuły się bezpiecznie w czasie badania. Gabinet jest cichy, okno na czas badania zostaje zacienione roletą. Rodzic może dziecku towarzyszyć w czasie badania.
W przypadku odwołania wizyty prosimy dzwonić pod nr tel. 350 17 80 w.31 lub drogą mailową na adres: rejestracja@neuropsychiatria.com
Wtedy prosimy o podanie nr PESEL , datę odwoływanej wizyty, powód odwołania oraz czy wyznaczyć nowy termin. Informacja z nowym terminem rezerwacji wizyty zostanie przesłana zwrotnie.